- Czas lektury: 20 minut
- Słowa kluczowe: życzenia świąteczne, życzenia filozoficzne, życzenia z cytatem, indywidualnie sformułowane życzenia, życzenia na Boże Narodzenie, życzenia biznesowe
- Adresaci tekstu: wszyscy, którzy mają dość nic nie znaczących życzeń bożonarodzeniowych
W czasie Świąt dzieje się z nami coś dziwnego. Chcemy być prawdziwi, serdeczni i życzliwi, a wymieniamy z innymi ludźmi dyrdymały w rodzaju “dużo szczęścia i radości, a na stole karpia bez ości”. Do klasyki należą też smsowe teksty o leżącym w rowie, pijanym Mikołaju. Zdarzają się też prawdziwie fanatyczne życzenia, które mogą tylko wprawić w zakłopotanie. Takie życzenia to zgrzyt biznesowej korespondencji, w której trzeba zachować powściągliwość, umiarkowanie, ograniczyć trudno zrozumiałe poczucie humoru i przekazać myśli językiem, który nikogo nie urazi.
Od niechęci do entuzjazmu, czyli jak polubiłem życzenia
Odkąd pamiętam, nie znosiłem świątecznej korespondencji. Pisano do mnie “Wesołych świąt”, odpisywałem “Wszystkiego najlepszego” – i tak długie lata. Trudno o przykład mniej znaczącej komunikacji. W 2012 roku otrzymałem od zaprzyjaźnionego profesora życzenia, które wyrwały mnie ze świątecznego intelektualnego letargu.
Były głębokie, intymne, ciepłe i przede wszystkim indywidualne! Wspominał w nich kilka ciekawych wydarzeń, w których braliśmy udział. W niezwykle taktowny sposób sformułował kilka zabawnych uwag, które pomogły mi zobaczyć obszary, w których warto nad sobą popracować, a przede wszystkim sformułował, życzenia, które stały się dla mnie programem na cały kolejny rok! Jednym z moich postanowień, było odmienne potraktowanie świątecznej korespondencji w kolejnych latach.
W 2013 roku postanowiłem napisać bardzo spersonalizowane i refleksyjne słowa do rodziny, przyjaciół, biznesowych partnerów i klientów. Szczerość i otwartość zmieniły wszystko! Odkąd zacząłem wysyłać świąteczne maile, przemyślane i nieszablonowe życzenia w komunikatorach, Święta zyskały inne oblicze. Teksty, które od tamtego czasu piszę, żyją własnym życiem przez kilka kolejnych miesięcy! Otrzymuję liczne podziękowania, wiele niesamowitych wiadomości i komunikatów, które wyrażają podobne emocje, które ja kiedyś poczułem, gdy dostałem swoje pierwsze mądre i głębokie świąteczne życzenia. Zdarza mi się dość często, że w trakcie spotkań sprzedażowych wraca temat świątecznych życzeń.
Jestem przekonany, że jako architekt informacji zyskałem przynajmniej kilkunastu klientów, dzięki temu, że w świątecznym czasie starałem się przebić mur nijakości i bylejakości. Oczywiście zdarzyły się też zabawne reakcje malkontentów, jeden z klientów odpisał mi, że nie ma pojęcia, co ma zrobić ze świątecznym felietonem i życzy mi połamania pióra. Tego rodzaju odpowiedzi to wyjątki, które można policzyć na palcach jednej ręki.
Religijne Święta w świeckiej przestrzeni, czyli o uniwersalności
Choć Boże Narodzenie to wydarzenie religijne, świat handlu, kultury i komercji bez problemu przesiąknął zapachem choinki, dobrocią św. Mikołaja i światłem lampek, przypominających proroczą gwiazdę. Nie sądzę zatem, by warto było życzeniom świątecznym nadawać na siłę świecki charakter. Uważam, że “gwiazdor” oraz “zimowe święta”, są raczej karykaturą niż silnym aktem odcięcia się od religijnych korzeni. Wydaje mi się, że zachowanie umiaru jest doskonałą receptą także i w tym kontekście. Unikając fanatyzmu, można z powodzeniem opierać się na chrześcijańskiej kulturze, by stworzyć prawdziwie uniwersalne, a nawet humanistyczne przesłanie!
1. Sposób pierwszy, czyli “na filozofa”
To najbardziej neutralna droga, choć trzeba wyważyć każde słowo, między mądrym a mądralą, między refleksyjnym a przemądrzałym, między dostojeństwem a bufonadą zachodzi czasem bardzo niewielka różnica. Stąd płynie moja pierwsza propozycja schematu formułowania życzeń świątecznych, w których wychodzi się od natury samych świąt. Bez wątpienia takie życzenia mają charakter nieco ogólny i można je stosować w sytuacjach oficjalnych, zwłaszcza wtedy, gdy życzenia składa instytucja lub nie mamy indywidualnych i bliskich relacji z osobami, do których kierujemy życzenia.
Jak napisać takie życzenia? Zacznij od wyszukania ciekawej informacji. Szukaj na terenie dziedziny, którą znasz! Jeśli jesteś filologiem klasycznym, z pewnością znajdziesz jakąś ciekawostkę etymologiczną. Jeśli jesteś astronomem – zbierz dane o gwieździe betlejemskiej. Ja jestem z pierwszego wykształcenia teologiem, moja pasja to filozofia, dlatego poniżej odnajdziesz kilka myśli, które mnie osobiście wprawiły w poznawcze zdziwienie.
Co świętujemy w trakcie Świąt? W swojej istocie stanowią one pamiątkę wcielenia – mówiąc wprost – Bóg rodzi się w dość skromnych warunkach jako człowiek w środku zawieruchy dziejów. Co ciekawe, nawet św. Józef nie wie, jakiego wydarzenia jest świadkiem. Wiedzą pastuszkowie. Wiedzą też tajemniczy magowie, czy też jak podają inni, królowie ze wschodu. Czy to nie ciekawe, że u początków chrześcijaństwa mamy czarowników? U początków świąt Bożego Narodzenia w obecnym kształcie mamy herezję Ariusza, który kwestionował boskość Chrystusa. Gdyby nie on, kościół nie nadałby pewnie Wigilii tak znacznej rangi. Podobne fakty można mnożyć, ponieważ Święta w swojej dwytysiącletniej tradycji stanowią niesamowite źródło inspiracji i refleksji. Gdy masz już informację, którą Twoim zdaniem warto się inspirować, sformułuj kilka ciekawych zdań, następnie ukaż swoją myśl w perspektywie bliższej odbiorcy Twoich życzeń, po czym napisz tak serdecznie, jak to możliwe kilka życzliwych słów słów.
Pierwszy przykład
W grecko – aramejskim środowisku językowym słowo Φως, oznaczało na początku naszej ery nie tylko światło, ale także i okno, które wpuszczało do pomieszczeń życiodajną jasność. Ewangelie podają, że nowo narodzony Chrystus to światło dla świata. Obwieszczają tym samym, że Ziemię oświeciło nadprzyrodzone światło, a człowiek może odnaleźć w nim obraz wieczności.
Niezależnie od czasu i miejsca, religii i światopoglądu, pragniemy mieć nasze duchowe okno do spoglądania na wszystko, co przekracza czas. Miłość, przyjaźń, oddanie i przywiązanie to tylko niektóre wartości, które przekraczają śmierć. Święta Bożego narodzenia to jedna z licznych kulturowych ilustracji dzięki którym możemy przekonać się, jak bardzo człowiek pragnie jasności w porządku nie tylko symbolicznym, ale i realnym. Być może właśnie z tej przyczyny epoka, w której ludzkość zyskała nowożytną racjonalność nazwana została oświeceniem.
Z okazji nadchodzących świąt Bożego narodzenia, życzę, by duchowe, dobre i otulające światło objęło wszystkie dziedziny Twojego życia. Niech blask radości w te ciemne zimowe dni przeniknie sprawy rodzinne zawodowe, a relacje międzyludzkie niech wypełni pogodą ducha!
Drugi przykład
Boże narodzenie to czas, w którym chrześcijanie na całym świecie wspominają inkarnację, czyli wcielenie – przyjście Boga na świat w ludzkiej postaci. Tak niezwykłe wydarzenie jest przedmiotem wierzeń wielu różnych religii. Jeśli zadać pytanie: “dlaczego?”, można odkryć interesującą głębię. Skoro człowiek nie potrafi stać się dla siebie nadprzyrodzonym, stara się przynajmniej dostrzec pierwiastki nadprzyrodzoności w sobie i otoczeniu. Wcielenie Boga, jego przyjście na ten świat staje się okazją do składania życzeń, dlatego z okazji nadchodzących świąt życzę, aby najbliższe dni stały się czasem wcielenia miłości, radości i przyjaźni w Państwa życie prywatne i zawodowe, które niech w 2018 roku stanie się pasmem sukcesów.
Trzeci przykład
To niezwykle ciekawe, że ubodzy, ale przede wszystkim zamożni chrześcijanie na całym świecie wspominają przyjście na świat Boga, który urodził się w biedzie. Choć tylko kilka osób było świadkami narodzenia narodzenia Chrystusa, jego przyjście na świat stało się początkiem religii, która ukształtowała mentalność współczesnej Europy, znacznej części Azji oraz obu Ameryk. Warto zauważyć swoistą przewrotność. Upamiętniamy bowiem wcielenie Boga do ubóstwa szaleństwem zakupów, komercji i przepychem. Czy to nie dziwne? W te święta pragnę Ci życzyć jasnych, prostych, czystych i światłych myśli, które sprawią, że Twoje przedsięwzięcia skierowane zostaną na prostą drogę do sukcesu!
Czwarty przykład
Boże Narodzenie to paradoks. Trudno sobie wyobrazić większy. Jeśli Bóg ma być boski, odrębny i doskonalszy od świata, którym ma władać, to jak mógł się ot tak narodzić? Jeśli się narodził, to co to za Bóg? Jeśli to Bóg, niechże pozostanie boski, a nie leżący wśród siana, oczekujący na pasterzy. Czy ta sprzeczność, jeśli zostanie należycie dostrzeżona, nie staje się nieznośna? A może jej nie zauważamy? Myślę, że każda mądra ludzka myśl ulokowana jest w przestrzeni takiej sprzeczności. Nasz rozum odkrywa ponadczasowe wartości i sięga myślami niedostępnych innym rodzajom poznania prawd, choć wydaje nam się taki codzienny i zwykły. Ma wymiar materialny, a sięga jednak do wieczności. Życzę Ci, aby Twoje zamierzenia napędzane były uniwersalną mądrością, dalekosiężnymi zapatrywaniami i wielkim planom! Życzę Ci, byś sięgał, gdzie wzrok nie sięga, łamał, czego rozum nie złamie! Niech 2018 rok będzie dla Ciebie czasem wyjątkowych i doniosłych osiągnięć!
Piąty przykład
Przyjście na świat Jezusa, które wspominane jest w czasie Bożego Narodzenia rozdzieliło czas. Od narodzin Chrystusa liczymy bowiem naszą erę. Nie jest to jednak prosty podział kalendarza. Świat zmienił swoje oblicze. Rozdzielone zostało stare i nowe. Czas rozpękł się na dwoje. Wydarzenia “przed” i “po” na zawsze już podlegać będą ujawniającej kontrasty interpretacji. Wspominając Boże narodzenie, które stało się centrum naszej rachuby czasu pokazujemy sobie nadzieję. Każdego roku, w każdym miejscu Święta są inne – obchodzą je żołnierze w trakcie wojen, zakonnicy w spokojnych klasztorach, politycy, dyrektorzy i zwykli szarzy ludzie, dzieląc te same przeżycia, wartości i świąteczną radość. Życzę, aby tegoroczne Boże Narodzenie pozwoliło Ci dostrzec i odzwajemnić wielkie bogactwo otaczającej Cię miłości i przyjaźni. Niech radość i energia towarzyszy wszystkim Twoim planom, a sukces niech będzie oczywistą konsekwencją Twoich działań.
2. Życzenia z cytatem, czyli sposób na przełamanie oficjalności
Świetne i niebanalne życzenia można też zaczerpnąć z kolęd i pastorałek. Oczywiście nie wszystkie budzą głębsze refleksje, niektóre raczej odbierają radość myśli i kierują nas wprost do świątecznego stoiska z tandetą. Poniżej przedstawiam wybrane cytaty, które mogą stać się podstawą ciepłych i mądrych słów, skierowanych do adresatów świątecznych życzeń.
Pierwszy przykład
Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony;
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice nieskończony.
Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;
A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami.
Bóg się rodzi, Franciszek Karpiński
Drugi przykład
Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie…”
Opłatek, Cyprian Kamil Norwid
Trzeci przykład
W pewnym człowieku narodził się Chrystus.
Ale ów człowiek nie słyszał
Anielskich harf,
Ani śpiewu pasterzy,
Ani nie przyniósł Chrystusowi w darze
Złota i mirry
Na podobieństwo trzech Mędrców.
Nie miał złota i mirry.
Ani nie uważał się za mędrca.
Ofiarował Mu natomiast
Swoją samotność,
Swoje cierpienia,
Swoje grzechy,
Swoją biedę,
Swoje upadki,
Po prostu
Wszystko, co posiadał.
Powiedział:
– Ty zawsze polujesz na człowieka, Panie.
Upodobałeś sobie mnie,
Chociaż nie wiem dlaczego…
Tak narodził się Chrystus w pewnym człowieku.
Przypowieść o Narodzeniu Pańskim, Roman Brandstaetter
Czwarty przykład
Czekając, kiedy wzejdzie wigilijna gwiazda
Do wpół zmarzniętej szyby przywarł chłopiec mały.
Patrzył – zimowe ptaki wracały do gniazda,
Jakby tego wieczoru też świętować chciały.
Niegdyś gwiazda z Betlejem mędrców prowadziła,
Dziś znak daje, by zasiąść do świętej wieczerzy,
By biel opłatka ludzkie waśnie pogodziła,
A w sercu znów zamieszkał Ten, co “w żłobie leży”.
Chwila jedna! Przy tobie nikną odległości,
Co szare – zmienia się w odświętne, tajemnicze.
Daj nam więcej dni takich, spragnionych miłości,
Niech świat przy żłóbku Twoim odmienia oblicze.
Na Wigilię, o. Franciszek Czarnowski
Piąty przykład
Grudzień, choinka, osioł zaszczycony,
wół zarozumiały,
tylko Bóg się nie wstydzi,
że jest taki mały”.
ks. J. Twardowski
Szósty przykład
Szczęśliwa nocy, w którą się nam rodzi
Dzień jasny, światło wszystkiemu stworzeniu,
I w któréj brudach i okropnym cieniu
Słońce jaśniejsze nad codzienne wschodzi.
Szczęśliwe bydło, które gdy mróz chłodzi,
Grzejecie pana w ciepłym swoim tchnieniu;
Luboście nieme, w takim przysłużeniu
Zazdrościć się wam tego szczęścia godzi.
Szczęśliwa stajni, szczęśliwe pieluchy,
Które się boskich członeczków tykają;
Szczęśliwy i żłób, szczęśliwe i siano;
Szczęśliwsze jednak nad wszystko pastuchy;
Sądzę, że naprzód dzieciątko witają,
I do zbawienia powstali tak rano.
Na Boże Narodzenie (Sonet) Jan Andrzej Morsztyn
Siódmy przykład
Oto zwiastuję wam radość wielką,
która będzie udziałem całego narodu:
dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel,
którym jest Mesjasz, Pan.
Ewangelia św. Łukasza Rozdział 2, Wersy 10-12.
Ósmy przykład
Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
By wszystko się nam rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki,
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
Oby w nas paskudne jędze
Pozamieniały się w owieczki,
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwnej świeczki.
Niech anioł podrze każdy dramat
Aż do rozdziału ostatniego,
I niech nastraszy każdy smutek,
Tak jak goryla niemądrego.
Aby wątpiący się rozpłakał
Na cud czekając w swej kolejce,
A Matka Boska – cichych, ufnych –
Na zawsze wzięła w swoje ręce.
Wiersz staroświecki, ks. Jan Twardowski
3. Indywidualne, prywatne, życzliwe i ciepłe słowa
Czasem bardzo trudno nakreślić kilka słów, które będą miały indywidualny charakter, dlatego przygotowałem bardzo prosty schemat i glosariusz, który pomoże rozpocząć pisanie. Schemat jest następujący: rozpocznij od zauważenia jakiejś pozytywnej cechy w rozmówcy, można wspomnieć jakieś wydarzenie, w którym owa cecha odegrała decydującą rolę i wówczas można zamienić w życzenia to, co stanowi szczególnie ciekawą lub pozytywną cechę osoby, do której kieruje się ciepłe i życzliwe słowa. O jakich cechach, atrybutach można napisać? To oczywiście indywidualna sprawa! Może uda Ci się odkryć coś z listy poniżej:
Aktywność; Altruizm; Atrakcyjność; Bezpieczeństwo; Bezpośredniość; Bliskość; Błyskotliwość; Bogactwo; Bycie świetnym, najlepszym; Ciekawość; Ciepło; Cierpliwość; Czułe serce; Determinacja; Dobroć; Docenianie; Dociekliwość; Dojrzałość; Dostatek; Dowcipność; Duchowość; Dzielność; Elokwencja; Empatia; Energia; Gościnność; Harmonia; Humor; Indywidualność; Intelekt; Jasny umysł; Koleżeństwo; Kompetencja; Koncentraca; Kreatywność; Miłe usposobienie; Miłość; Młodzieńczość; Nie rezygnowanie z planów; Niezawodność; Nonkonformizm; Odwaga; Opanowanie; Optymizm; Perfekcja; Pewność siebie; Pobożność; Poczucie humoru; Pokora; Pokój; Profesjonalizm; Racjonalność; Rozwój talentu; Samodyscyplina; Seksowność; Serce; Serdeczność; Sława; Spełnienie; Sprawiedliwość; Utrzymanie postanowień; Wiara; Wiedza; Wrażliwość; Wyjątkowość; Wytrwałość; Zaradność; Zdrowie; Zmysłowość; Żywotność.
Czy można życzyć komuś rozumu albo urody, czy higieny? Pewnie wiele razy chciałoby się. Jak to zrobić, aby nie być złośliwym ponad miarę? Lepiej tego nie robić. Czas Świąt to nienajlepszy moment na wyzłośliwianie się. Jest tyle pięknych codziennych chwil, które są znacznie lepsze do tego, by wojować na przytyki.
Dobre życzenia to takie, które mają moc zjednywania pozytywnego usposobienia ich adresata. Nie bez przyczyny życzenia mają ten sam źródłosłów, co życzliwość. Zapewniam, że warto poświęcić kilka godzin na to, by przekazać ciepłe i autentyczne słowa najbliższym oraz partnerom i kontrahentom. Szanowni czytelnicy – do dzieła!
Warto przeczytać:
http://www.gutenberg.org/files/22042/22042-h/22042-h.htm
http://www.polskatimes.pl/artykul/1072060,trudna-sztuka-skladania-swiatecznych-zyczen,id,t.html
http://czasgentlemanow.pl/2013/12/jak-skladac-zyczenia-z-klasa-koniec-z-bylejakoscia/